وبنوشت حجت الاسلام مهدي يوسفيان
مهدی بلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم
به امام صادق علیه السلام عرض شد: امرت بر چه بنا نهادی؟ به عبارت دیگر رمز موفقیت شما چیست؟
آن حضرت فرمود: بر چهار چیز؛
1- عَلِمْتُ أَنَّ عَمَلِي لَا يَعْمَلُهُ غَيْرِي فَاجْتَهَدْتُ؛ دانستم عملم و آنچه را که من باید انجام دهم، کسی غیر از خودم انجام نمی دهد، پس تلاش کردم. (یعنی به امید آن نبودم که وظایفم را دیگری انجام دهد. آیا اگر کسی خودش به فکر خودش نباشد، دیگری به فکر او خواهد بود؟)
از لفظ «اجتهدت» استفاده شده است که تلاش کردم عملم را به خوبی و کمال انجام دهم نه ناقص و غیر مفید.
2-‏ وَ عَلِمْتُ أَنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ مُطَّلِعٌ عَلَيَّ فَاسْتَحْيَيْتُ؛ دانستم خداوند بر من (و اعمالم) آگاه است، پس حیا کردم. (آیا کسی که خدا را ناظر بر خود و قلب و اعمالش می داند، خود را کنترل نمی کند که اولا هر آنچه خوب و لازم انجام دهد و هر آنچه بد است ترک کند؟)
3- وَ عَلِمْتُ أَنَّ رِزْقِي لَا يَأْكُلُهُ غَيْرِي فَاطْمَأْنَنْتُ؛ دانستم رزقم را دیگری نمی خورد، پس مطمئن شده و آرامش یافتم. (آیا چنین کسی کم کاری، کم فروشی... می کند؟ آیا حلال و حرام را رعایت نمی کند؟)
4- وَ عَلِمْتُ أَنَّ آخِرَ أَمْرِي الْمَوْتُ فَاسْتَعْدَدْتُ. دانستم آخر امرم مرگ است، پس خود را آماده کردم. (کسی که بداند هر آنچه دنیایی است باید بگذارد و فقط با عملش این دنیا را ترک می کند، سعی می کند به متعلقات دنیا نچسبد و برای آخرت خود توشه بردارد).
(بحار الأنوار، ج‏75، ص228)...

طبقه بندی: بدون دسته
نوشته شده در تاریخ دوشنبه یازدهم شهریور 1392 توسط مهدی یوسفیان | بدون نظر
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
By Ashoora.ir & Blog Skin
قالب وبلاگ